Sıkça Sorulan Sorular

Bu ilaç hakkında merak edilen soruları sizler için cevapladık. Lütfen kullanmadna önce doktorunuza danışmanı ihmal etmeyiniz. Size en sağlıklı bilgiliyi verecek olan kişiler hekimlerdir.

Ne Zaman Etki Eder?

Bu ilacın etkisi, dozun uygulanmasından itibaren 30 ile 120 dakika içinde gözlemlenebilir.

Etkisi Ne Kadar Sürer?

Bu ilacın etkisi 4 saate kadar sürebilir.

İlacı Alkol İle Almak Güvenli Mi?

Baş dönmesi, kızarma, bayılma, kalıcı baş ağrıları, kalp atış hızında değişiklikler gibi ciddi olumsuz yan etkiler riskinin artması sebebiyle bu ilacı kullanırken alkol kullanımından kaçınılmalı ya da minimum düzeyde tutulmalıdır.

Bağımlılık Yapar Mı?

Alışkanlık oluşturma eğilimi bildirilmemiştir.

Hamilelik Sırasında Alınabilir Mi?

Bu ilaç kesinlikle gerekli olmadıkça hamile kadınlarda kullanılması önerilmez. Doktorunuz, bu ilacın kullanımıyla ilişkili tüm riskleri ve faydaları değerlendirdikten sonra uygun tedaviyi belirleyecektir. Bu ilaç kadınlarda sadece pulmoner arteriyel hipertansiyonu tedavi etmek için kullanılabilir.

Emzirme Döneminde Kullanılabilir Mi?

Kesinlikle gerekli olmadıkça bu ilacın emziren kadınlarda kullanılması önerilmez. Doktorunuz, bu ilacın kullanımıyla ilişkili tüm riskleri ve faydaları değerlendirdikten sonra uygun tedaviyi belirleyecektir. Doktorunuz ilacı bırakmanızı veya klinik durumunuza göre emzirmeyi bırakmanızı önerebilir.

Kimlere Önerilmez?

  • Alerji: Bu ilacın, sildenafil veya bununla birlikte mevcut olan diğer aktif olmayan bileşenlere karşı alerjisi olduğu bilinen hastalarda kullanılması önerilmez.
  • Nitrat içeren ilaçlar: Bu ilacın, ciddi yan etki riskinin artması sebebiyle nitrat içeren başka ilaçları alan hastalarda kullanılması önerilmez.
  • Riociguat: Bu ilacın, ciddi yan etki riskinin artması nedeniyle Riociguat (diğer adı adempas) alan hastalarda kullanılması önerilmez.
  • Kardiyak yetmezlik: Bu ilacın, cinsel aktivitenin tavsiye edilemediği ciddi kararsız anjina veya ciddi kardiyak yetmezliği olan hastalarda kullanılması önerilmez.
  • Hipotansiyon (düşük tansiyon seviyeleri): Bu ilacın tüketimi, kan basıncı seviyelerinde hafif ve kısa süreli bir azalmaya neden olabilir. Yüksek tansiyon seviyelerini düşürmek için herhangi bir ilaç kullanıyorsanız dikkatli olunmalıdır. Bu ilaçla tedaviye başlamadan önce bitkiler ve takviyeler de dahil olmak üzere mevcut tüm ilaçlarınızı doktora bildirmeniz tavsiye edilir.
  • Penisin Deformasyonu: Bu ilaç, angulasyon, kavernosal fibroz veya peyroni hastalığına bağlı olabilecek fiziksel bir fiziksel deformitesi olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Bu ilaç bu durumlardan muzdarip hastalarda kullanılırsa kalıcı cinsel güç kaybı riski çok yüksektir. Uygun bir alternatifle değiştirme hastanın klinik durumuna bağlı olarak düşünülebilir.
  • Priapizm: Bu ilaç, 4 saatten fazla süren ağrılı bir ereksiyon olan priapizme neden olabilir. Orak hücre anemisi, multipl miyelom, kanser ve penisin fiziksel deformasyonu gibi sorunu olan kişiler daha yüksek priapizm riski altındadır. Priapizm, penis doku hasarına ve kalıcı cinsel güç kaybına neden olabilir. Bu nedenle bu ilaç, priapizme yatkın hastalarda aşırı dikkatle kullanılmalıdır. Herhangi bir priapizm insidansı derhal doktora bildirilmeli ve acil tıbbi yardım alınmalıdır.
  • Cerrahi: Diş cerrahi de dahil olmak üzere herhangi bir ameliyat geçirmeden önce bu ilacın kullanımını doktorunuza mutlaka bildirin.

Not: Kullanmadan önce sifiliz, bel soğukluğu, HIV vb. gibi hastaların cinsel ilişkiye girerken yeterli güvenlik önlemlerini alması gerekir. Ayrıca, pulmoner arteriyel hipertansiyonun (akciğer ve kalbi bağlayan arterlerde yüksek tansiyon düzeyleri) tedavisi amacıyla kullanılmadan önce ilgili bütün riskler ve faydalar göz önünde bulundurarak kullanılabilir. Bu ilacın genel olarak kadınlarda ve çocuklarda kullanılması önerilmez. Ancak 1 yaşın üzerindeki çocuklarda ve kadınlarda pulmoner arteriyel hipertansiyon gibi durumlar için bu ilaç düşünülebilir.

Open chat
Powered by